Neli võrratut lõdvestumisvõtet, mis aitavad sügavalt magada

Kui tihti juhtub, et viskled õhtul voodis, keerad end küljelt küljele, muretsed eesootava või möödunu pärast ja ei suuda uinuda? Oleks aeg taas lapse kombel sügavalt ja rahulikult magada ning siin on neli võrratut ja tõhusat lõdvestumisvõtet, mis võivad aidata!

 

                    1. lõdvestumisvõte – sügavalt hingamine

Sügavalt hingamiseks tuleb õppida hingama mitte ainult rinna, vaid sügavalt kõhuga. Seda on algul vaja veidi harjutada, aga kui saad selle selgeks, võid sellist hingamist edukalt kasutada uinumiseks ja ka paljude muude tegevuste juures. Esiteks pea meeles, et hingaksid aeglaselt ja teadlikult – hinga viie sekundi jooksul läbi nina sisse ja seejärel viie sekundi jooksul suu kaudu välja.

                                    Kuidas see aitab uinuda?

See muudab hingamise aeglasemaks ja lõdvestab lihaseid, kuid see pole kõik! See võib samuti aeglustada pulssi, mis aitab kehal rahuneda, ning ajab minema kõik need negatiivsed mõtted, mis sind õhtuti kiusavad.

                                    Kellele see sobib?

Praktiliselt kõigile! Seda saab siduda ka teiste lõdvestumisvõtetega ning seepärast saab seda kasutada erinevates olukordades ja erinevatel eesmärkidel, mitte ainult uinumiseks.

 

                    2. lõdvestumisvõte: lihaste järk-järgult lõdvestamine

Kindlasti oled sellest varemgi kuulnud, eks ole? Võib-olla sa lihtsalt ei tea, mida see tähendab. See võte lõdvestab järk-järgult keha erinevaid lihaseid, mis lõpuks rahustab kogu keha, et saaksid lihtsamalt uinuda. Kuidas seda teha? Alusta varvastest – pinguta neid mõne sekundi jooksul ja seejärel lõdvesta. Jätka sääre- ja reielihastega ning liigu sedasi läbi kogu keha, korrates pingutamist ja vabastamist. Korda kogu protsessi 2–3 korda.

                                    Kuidas see aitab uinuda?

Küsimus on pigem selles, mida see ei tee? See lõdvestab keha lihaseid, toetades samal ajal vaimse lõdvestumise tunnet. See sunnib su tähelepanu muredelt kõrvale, pannes sind keskenduma üksikute lihaste lõdvestamisele.

                                    Kellele see sobib?

See ei pruugi sobida mõne puudega inimestele, aga muidu saab igaüks seda erinevatel eesmärkidel ja mitmesugustes olukordades kasutada (näiteks õhtul voodis, lõuna ajal büroos oma toolil jne).

 

                    3. lõdvestumisvõte – mediteerimine

Mediteerimine on tõenäoliselt kõige tuntum lõdvestumisvõte, mida on kasutatud tuhandeid aastaid, et vaimu puhata, jõudu koguda või keha lõdvestada. Kui sa ei ole kunagi mediteerimist proovinud, soovitame juhendatud mediteerimist, sest see aitab sul tungida oma sügavaimate soppideni ja loodetavasti seal uinumiseni jõuda.

                                    Kuidas see aitab uinuda?

Selle passiivne (tavaliselt istuv) asend aitab kehal rahuneda, aga mediteerimise põhiline mõju (kui seda õigesti teha) on tühjendada pea mõtetest ja vabastada muredest.

                                    Kellele see sobib?

Üldiselt saab seda igaüks kasutada, aga tegelikult on mediteerimine väga raske kannatamatutele, üliaktiivsetele ja ajanappuses inimestele.

 

                    4. lõdvestumisvõte – müstiline 4-7-8 meetod vähem kui minutiga

USA uneeksperdi Andrew Weiri loodud meetod peaks veenma su keha ja mõistuse vähem kui minutiga magama jääma. Pakub huvi? Kahjuks ei saa me seda praegu avaldada ... See oli nali! Muide, ka naermine võib olla lõdvestav võte. See meetod põhineb joogahingamisel, kus hoitakse keeleots esihammaste taga. Hinga vaikselt nina kaudu neli sekundit sisse, hoia seitse sekundit hinge kinni ning hinga jõuliselt ja täielikult (ja valjusti!) suu kaudu kaheksa sekundi jooksul välja. Korda 2–4 korda. Lihtne, eks ole?

                                    Kuidas see aitab uinuda?

Selle meetodi loonud mehe sõnul täidab see kopsud peaaegu täielikult värske õhuga, mis annab kehale ja ajule rohkem hapnikku ning toob kaasa äärmiselt rahuliku seisundi.

                                    Kellele see sobib?

Seda võtet saavad peaaegu kõik kasutada ning lisaks on selle jures hea, et see kestab vaid umbes minuti (või vahel isegi vähem) ning seepärast saab seda alati ja kõikjal kasutada. Kas tunned end juba uniselt?