Kõik mida oled tahtnud teada unenägudest

Tõenäoliselt oleme kõik endalt küsinud, miks me ei mäleta oma unenägusid, kas me näeme und värviliselt või kas unenägudel on mingi tähendus? Otsustasime neile levinud küsimustele saada vastused Rahvusvaheliselt Uneuuringute Ühingult.

 

Miks me ei mäleta oma unenägusid?

Kuigi mõned inimesed mäletavad hommikuti ärgates oma unenägusid alati väga selgelt, unustavad enamik meist unes nähtu kohe, kui uus päev koidab. Meie unenäod on kõige aktiivsemad REM-une (Rapid Eye Movement ehk kiirete silmaliigutustega uni) faasis ehk ajal, mil meie silmalaud liiguvad kõige kiiremini. Seda juhtub kolm või neli korda terve öö jooksul, umbes iga 90 või 100 minuti järel. Iga REM-une faas on ühe öö jooksul natuke pikem, viimane võib kesta isegi kuni 45 minutit.

 

Miks on nii, et osad inimesed mäletavad iga unenägu ja teised ei mäleta hommikul, et oleks isegi und näinud? Und ja unenägusid mõjutavad mitmed tegurid, aga kõige sagedamini mõjutavad unenägude mitte-mäletamist erinevad ravimid, ergutid ja alkohol. Nii et magama tuleks minna selge peaga ja miks mitte ka pastakas ja paber padja kõrvale valmis panna. Kui hommikul ärkad, ära hakka kohe eesootavatele päevatoimetustele mõtlema, vaid püsi rahulikult voodis, kuula oma mõtteid ja kirjuta üles iga viimne detail oma unenägudest. Ajapikku muutub see lihtsamaks ja unustatud unenägudest saab hoopis unustatud mälestus.

 

Kas me näeme und värviliselt?

Värvidel on meie ärkveloleku ajal nii suur visuaalne roll, mistõttu võib vahel tunduda, et unenäod on must-valged. Enamasti see nii siiski ei ole. On teada, et inimesed, kes on värvitundlikumad ärkveloleku ajal, märkavad tihtipeale ka oma unenägude värvilisust intensiivsemalt.

 

Kas unenägudel on mingi tähendus?

See on teema, milles eksperdid ühel arvamusel olla ei suuda, kuid inimesed, kes näevad und igapäevaselt, usuvad, et unenägudel on oma oluline tähendus sellele, kes und näeb. Unenägusid tõlgendades võib enda emotsioonide, mõtete, käitumismustrite, motiivide ja väärtuste kohta palju õppida. Osadel õnnestub isegi unenägude abil lahendada mõni probleeme ning kunstnikud, kirjanikud või isegi teadlased kasutavad tihtipeale unenägusid ideede ammutamiseks ja revolutsioonilisteks avastusteks.

 

Kuidas saan ma tõlgendada oma unenägusid?

Esimene reegel oma unenäole tähenduse otsimisel on olla teadlik, et sinu unenäod peegeldavad sinu tundeid ja mõtteid, seega iga detail ja inimene unenäos on sinuga isiklikult seotud. Osad väidavad, et teatud elementidel unenäos on meie kõigi jaoks sama tähendus, kuid loogika ütleb, et üks pilt võib erinevatele inimestele tähendada erinevat asja. Kui loomaaia töötaja näeb unes elevanti, siis tähendab see kindlasti midagi muud, kui elevanti unes nägev väike laps, kellel kaisus mänguelevant. Seetõttu on targem hoida eemale raamatutest, mis unenägusid seletavad.

 

Selleks, et leida oma unenäole tähendus, tasub otsida paralleele päriselus toimuva ja unenäo sündmustiku vahel. Loomulikult võtab see aega ja eeldab kannatust ning kasuks tuleb ka unepäeviku pidamine. Vahel saad unenäo tähendusest aru alles siis, kui vaatad sellele veidi aega hiljem nn eemalseisja pilguga peale. Nii oskad tol ajal arusaamatut sõnumit paremini lahtimõtestada ja seostada sel ajal olnud perioodiga elus.

 

Ja õudusunenäod?

Õudusunenäod on rohkem levinud laste seas, kuid pole võõras teema ka täiskasvanutele. Täiskasvanute õudusunenägusid põhjustavad tavaliselt stress, trauma, emotsionaalsed probleemid, samuti ravimite või narkootikumide kuritarvitamine. Samas näitavad mõned hiljutised uuringud, et õudusunenägudele vastuvõtlikumad inimesed on ka oma elukeskkonnas kõigele vastuvõtlikumad. Üldiselt on sellised magajad uuringute kohaselt tundlikumad, usaldavamad ja emotsionaalsemad.

 

Kas unenäod ennustavad tulevikku?

Selle tõestuseks puuduvad igasugused teaduslikud tõendid.

 

Kas unes suremise või kõrgelt kukkumise nägemine võib olla märk peatsest suremisest?

Kindlasti mitte.

 

 

Mõeldes sinule ja sinu uneharjumustele,

Napsie