Kas päevauinakud tõesti aitavad või on need vaid aja raiskamine?

See sõltub, eks ole? Need aitavad, kui magad Napsie madratsil, aga võib-olla mitte, kui magad mingil muul madratsil ... See oli nali – uinakud võivad ka muudel madratsitel olla päris mõnusad, aga tõsi on see, et Napsie on palju parem (ja jahedam) kui muud madratsid!

 

Asudes taas asja juurde (me ei suutnud vastu panna võimalusele öelda kohe alguses paar head sõna Napsie kohta, sest see on nii paganama hea) – kas oled kindel, et päevauinakud, mida sa sageli pärastlõunal teed, tõesti toimivad? Kas need aitavad sul tõhusamalt töötada ja päevaga toime tulla? Kas need on vaid veel üks viis su aega raisata? Kallid uinujad, vastused leiate altpoolt! Võib-olla oleks hea neid lugeda, enne kui järgmist uinakut alustad.

 

Teha uinak või mitte teha ...

Asi on lihtsalt selles, et keskmiselt vajab täiskasvanud inimene igal ööl kaheksa tundi und, et normaalselt tegutseda, ja enamik eksperte on nõus, et suurem osa meist saab mõistlikes piires hakkama ka vaid kuuetunnise ööunega. Mida teha siiski nendel päevadel, kui öösel ei saa piisavalt magada? (Üks häbitu reklaamipaus – võiksid piisavalt magada, kui magaksid Napsie madratsil!) Kas sa peaksid pärastlõunal korra või paar lühidalt tukastama või mitte?

Mõned usuvad, et see on ainus, mis aitab neil ellu jääda, aga teised jälle leiavad, et uinak muudab nad vähem tõhusaks. Kas püüame selle lõputu dilemma lõpuks lahendada? Teeme seda! Siin on mõned asjaolud, millele mõelda.

Uinakute üldised eelised ja puudused

Eelised – see värskendab keha ja vaimu, annab energiat ja aitab ülejäänud päeva paremini tegutseda.

Puudused – ärgates oled uimane ja väsinud, seega kulutad veel aega, et pärast uinakut end vormi saada. Pealegi on väidetud, et sagedased uinakud võivad suurendada südamehaiguste ohtu. Anname sulle teada, kui see on leidnud selget kinnitust või ümber lükatud. Pealegi võib vahel olla üsna raske leida kohe pärast lõunat oma töölaua taga uinakuks mugavat asendit.

Igasugune uinak ei sobi

Nagu praktiliselt kõige muuga, on ka uinakutel eeliseid, kuid ka puuduseid. Kui tahad maksimaalselt eeliseid ja minimaalselt puuduseid, peaksid tegema täpselt õiget liiki uinakuid!Millised need on?

Enamiku uneekspertide sõnul kestaksid need maksimaalselt 10–20 minutit. Nii pikad uinakud peaksid aitama sul järgmised tunnid ärksam olla, aga pikemad uinakud tekitavad veel väsinuma ja laisema tunde ning võid ka teha vigu selles, millega otsustad tegeleda.

Uinak ei ole päris sama, mis magamine

Inimese uni koosneb mitmest osast, mis kestavad tavaliselt 90–120 minutit ja koosnevad sügavatest (NREM) ja pindmisematest (REM) unefaasidest, mis on mõlemad normaalseks elutegevuseks erinevatel põhjustel hädavajalikud.  Selge, et mõneminutilise uinakuga päris kõike seda ei jõua, eks ole?

Uinak suudab muuta su ärksamaks, parandada võimet õppida, meelde jätta ja keerulisi ülesandeid täita ning samuti stressi leevendada. Kõik need kasulikud mõjud kestavad heal juhul mõne tunni. Uinak ei suuda siiski korralikult su aju ja lihaseid taastada, et saaksid pikalt ja pidevalt oma mõistust ja keha kasutada. Seega on uinakud heal juhul vaid lühiajalised lahendused, millest piisa kunagi pikemaks ajaks.

 

Lõpetuseks

Seega, kas teha uinakuid või mitte? Kui sa ei suuda päev otsa ilma uinakuta toime tulla ning tunned, et uinak aitab sul tõesti paremini tegutseda ja annab parema enesetunde, siis miks mitte. Aga tee ainult lühike uinak.  Teise võimalusena võid osta mugava Napsie madratsi ja magada öösel piisavalt kaua ja hästi.