7 eksperimenti ja uurimust unepuuduse kohta, mis tõstavad su soovi kauem magada

Nr 1: Randy Gardneri rekord

Kas teadsid, et teada-tuntud Guinessi Maailmarekordid ei pea enam arvet unepuuduse osas püstitatud rekorditel, sest nad lihtsalt kardavad, et uue rekordi püstitamine võib põhjustada liiga tõsiseid tervisehädasid? Kunagi nad aga tegid unepuuduse rekordeid ja seda hoiab endiselt Randy Gardner kui kõige suurema unepuuduse käes kannatanu (kuigi mitmed teised dokumenteerimata olukorrad on selle kahjuks korduvalt purustanud).

 

Ja mis olid selle 11-päeva ja 24-minutilise unepuuduse tagajärjed? Ekstreemne tujukus, tõsised keskendumishäired, mäluprobleemid ning paranoia ja hallutsinatsioonid. Õnneks ei tekkinud püsivaid tagajärgi ja kahjustusi, vähemalt seekord mitte...

 

Nr 2: 200+ tundi raadioülekandeid Peter Trippilt

Tuntud Ameerika raadiohääl tegi 1959. aastal isikliku eksperimendi seoses unepuudusega, kui viis läbi enda saadet kuulsal Times Square’l New Yorgis tervelt 201 järjestikust tundi. Pealtnäha pääses ta vaid mõningate hallutsinatsioonide ja teiste mentaalsete probleemidega, kuid nii tema perekond kui lähedased väitsid, et pärast eksperimenti polnud ta enam sama mees, kes varem. Ta lahutas kohe peale katset oma abielu ning kaotas ka töö, seega ei olnud tema eksperiment midagi nii süütu, kui pealtnäha tunduda võis!

 

Nr 3: Une ja ilu eksperiment

Me teame ju kõik, et unepuudusega kaasnevad nii mõnedki iluga seotud väljakutsed. Rootsi teadlased viisid aga 2013. aastal meie teadmised hoopis teisele tasandile, uurides, kui palju mõjutab unepuudus päriselt meie näo väljanägemist.

 

Tulemused? Unepuudus jätab näole sügavad jäljed. Ka teised näevad meid vähem ilusamatena, sest unepuudusest tekivad me näole rippuvad silmalaud, punased ja paistes silmad ning kortsud. Lisaks välimusele muutuvad inimesed üleüldse väsinuks ja kurvaks, kui nad pole piisavalt maganud. Mitte just kõige paremad omadused oma edu boostimiseks, või mis?

 

Nr 4: Kas unepuuduse kätte võib surra?

Enne, kui sa paanitsema hakkad, võta töölt nädal vabaks, lukusta end pimedasse magamistuppa ja maga end välja. Seni pole teadlased tõestanud, et unepuudus võiks kedagi manala teed saata, küll aga on hiljutised uurimused tõestanud, et ekstreemne unepuudus võib põhjustada mõndade loomade surma, eriti just rottide. Kui see on võimeline põhjustama mõne roti surma, siis kas saame tõesti olla täiesti kindlad, et see samamoodi inimestele ei mõju?

 

Nr 5: Prantslaste öövahetustes töötavate inimeste uurimus

Nagu öövahetuses töötamine poleks juba piisavalt karm, siis vastavalt prantslaste poolt 2014. aastal läbiviidud uurimusele vananesid öövahetustes olnud töötajate (kes magavad üldiselt vähem ja kelle unetsüklid on ebaregulaarsed) ajud kuue lisa-aasta võrra kiiremini. See omakorda põhjustas halvenenud sooritusvõimet ja mälu ning üleüldist aju funktsionaalsuse langust.

 

Nr 6: Eluea ja unepuuduse uurimus

Inglismaal asuva Warwicki Ülikooli ja Itaalias asuva Naples Ülikooli ühendatud jõududega viidi 2010. aastal läbi uurimused, mis paljastasid šokeerivad tulemused – üle miljoni inimese uurimises selgus, et unepuuduse ja enneaegse surma vahel on täiesti teaduslikult tõestatud seos. Tuli välja, et inimestel, kes magasid vähem kui kuus tundi öö jooksul on 12 protsenti suurem tõenäosus surra enne 65-aastaseks saamist.

 

Nr 7: Mida saame kõige targematelt inimestelt õppida?

Selleks, et siiski positiivses võtmes lõpetada, proovime õppida midagi head ja seda vaieldamatult kõige targemalt inimeselt, kes kunagi elanud on – Albert Einsteinilt. Üks põhjustest, miks ta on veel tänase päevanigi üks huvitavamaid inimesi maamunal, on fakt, et ka temale meeldis magada kümme tundi öö jooksul. Lisaks vihkas ta perioode, kus ei saanud piisavalt palju unetunde.

 

Kui see toimis läbi aegade kõige targema inimese jaoks, siis toimib see ju ometi meie kõigi puhul, eks? Head ööd!